Pri stavbe domu je jedným z pilierov kvality a trvanlivosti celej stavby strešná krytina. Vysokú mierou tiež ovplyvňuje estetickú kvalitu stavby. Popri predtým najčastejšie používaných keramických druhov krytiny sa veľmi skoro zaradili tiež krytiny betónové. Do tejto kategórie patria aj betónová krytina značky Benders, ktorú na slovenský trh začala distribuovať v roku 2009 firma Lambda Develop s.r.o.

Spoločnosť Lambda Develop s.r.o. je výhradným dovozcom a distribútorom betónových strešných krytín švédsko-nemeckej firmy Benders, a okrem toho tiež distribútorom plechových strešných krytín fínskej firmy Weckmann, distribútorom a výhradným dovozcom pre ČR oceľových a plastových odkvapových systémov firmy Galeco. Vďaka výhradné spolupráci s týmito výrobcami dodáva na slovenský trh vysoko kvalitné, kompletné strešné a odkvapové systémy s originálnym príslušenstvom. Vizitkou firmy sú okrem špičkových produktov a priaznivých obchodných podmienok tiež kvalitný servis, zázemie a bohaté skúsenosti medzinárodných firiem. Spoločnosť Lambda Develop tiež neustále rozširuje sieť autorizovaných zmluvných partnerov v SR

Střešní krytina typ Palema,  odstín flash cihlová hnědá
Strešná krytina typ Palema, odtieň flash tehlová hnedá

Benders – strešná krytina s tradíciou

Švédska spoločnosť Benders Sverige AB už 50 rokov vyrába kvalitné betónové strešné tašky a príslušenstvo v širokej palete farieb, povrchových úprav a tvarov. Za začiatok súčasného koncernu Benders môžeme považovať sprevádzkovanie prvého stroje na spracovanie piesku a na výrobu strešných škridiel v panstva Larsagarden na juhozápade švédskej Edsvära v roku 1960.

Střešní krytina typ Palema,  odstín šedivá standard
Strešná krytina typ Palema, odtieň šedivá štandard

Dnešné Benders Sverige AB je od počiatku rodinnou firmou, zakladateľmi boli Karl-Erik Bender a jeho brat Arne a otec Knut. V 1993 potom bola založená nemecká dcérska spoločnosť Benders Dachstein, ktorá bola najskôr odbytovým strediskom, v máji 1998 potom bola do závodu v Kritzkow u Rostocku preložená aj výroba a spoločnosť odvtedy predstavuje významného hráča na Európskom trhu so strešnými krytinami. Rodinná atmosféra panuje vo firme do určitej miery stále – je podporovaná vlastná iniciatíva zamestnancov aj ich spolupatričnosť ako tímu, v obchodnej sfére je kladený dôraz na osobný kontakt, ktorý je predpokladom pre rýchle a korektné dodávky. Zaistením stability firmy v ekonomicky náročnejších obdobiach, a tiež jej ďalšieho rastu v čase rozvoja je investovanie zisku späť do jej rozvoja. Primárnym cieľom spoločnosti je vyvíjať, vyrábať a dodávať na trh čo najkvalitnejšie produkty pre šikmé strešné plochy, a prispievať k dlhodobému zlepšovaniu životného prostredia.

Střešní krytina typ  Palema, odstín šedivá standard
Strešná krytina typ Palema, odtieň šedivá štandard

Kvalitné suroviny i spracovanie

Betónovej strešnej krytiny Benders sú vyrábané z cementu, piesku, vody a oxidu železnatého. Kvalitné spracovanie produktu garantuje dokonalá stlačovacie forma. Položenie je možné od 22 stupňov sklonu strechy, avšak pri vhodnom rozostupe latou a pomocou dodatočných opatrení je možné položenie tejto krytiny už od 10 stupňov sklonu strechy. Firma vyrába štyri typy strešnej betónovej krytiny – Palema, Mecklenburger, Exklusiv a Carisma. Vďaka rozmanitosti tvarov, farieb i svojej vysokej kvalite si táto krytina rýchlo získala obľubu aj na slovenskom trhu a stala okamžite veľmi žiadanou, a to ako u odberateľov a koncových zákazníkov, tak aj projektantov a architektov.

Strešná krytina Benders podľa typu

Benders Palema

Strešná taška Palema je vďaka svojmu klasickému vzhľadu vhodná na všetky strechy, dá sa ľahko pokladať a šetrí náklady. Je možné vyberať medzi tromi rôznymi povrchovými úpravami a zo širokej palety farieb.

Benders Palema
Benders Palema

Benders Mecklenburger

Mecklenburger reprezentuje tradičnú podobu strešných krytín. Aj pokládka tohto typu je veľmi jednoduchá. Je ponúkaná v dvoch povrchových úpravách a v širokej palete farieb.

Benders Mecklenburger
Benders Mecklenburger

Benders Exklusiv

Strešná krytina Exklusiv je tvarovo veľmi výrazná a dodáva streche na dynamickosti. Je podobná dutodrážkové taške a charakteristická korytovitým, vyššie položeným profilom s výraznými vlniacimi sa medzerami, ktoré dodávajú povrchu strechy plasticitu a farebnú rôznorodosť. Výborne sa hodí ako k moderným stavbám, tak k tradičným stavebným konštrukciám. Ide o esteticky veľmi výraznú krytinu so základným tvarom jednoduchého S.

Benders Exklusiv
Benders Exklusiv

Benders Carisma

Carisma je zástupcom strešné tašky pre modernú architektúru, ktorá sa na trhu objavila v roku 2006. Architektom dáva úplne nové možnosti riešenia striech pri stavbách zodpovedajúcich najmodernejším stavebným štýlom. Ide o plochú strešnú krytinu podobnú bridlicu. Carisma vytvára jednoliaty strešný plášť a výrazne ovplyvňuje celistvosť a štýlovú čistotu stavby.

Benders Carisma
Benders Carisma

Povrchová úprava strešných škridiel Benders

Strešné tašky Benders z prefarbeného betónu môžu mať v závislosti od typu jednu z troch povrchových úprav – Benderit (štandardná farba matná), Candor (lesklá), Briliant (trblietavá).

Benderit je dvojitá matná farbená akrylátová povrchová úprava, ktorá zaisťuje vysokú sýtosť farieb. Strešné tašky s touto úpravou sú optimálnym riešením ako pre nové, tak aj rekonštruované rodinné domy i ostatné stavby, na ktoré sú kladené tiež estetické požiadavky.

Candor je vysoko lesklá povrchová úprava s dvojitým farbeným akrylátovým povrchom a následným lesklým nástrekom. Táto jedinečná povrchová úprava je vysoko odolná – zamedzuje usadzovaním rias, machov a vápnika a vyznačuje sa aj zvýšenou ochranou proti nepriaznivým vplyvom životného prostredia a premenlivým poveternostným podmienkam. Vďaka ochrannému lesklému náteru sú vyplnené všetky póry na povrchu tašiek, nedochádza preto k usadzovaniu nečistôt, hladký povrch zaručuje súčasne dlhodobú farebnú stálosť.

Briliant je vysoko trblietavý povrch s efektom ľahkej glazúry, so špeciálnou dvojitou farbenou akrylátovou povrchovou úpravou a následným trblietavá-lesklým nástrekom. V ponuke sú dve farby. Táto jedinečná, prevratná, vysoko odolná povrchová úprava Briliant má zvýšenú ochranu proti nepriaznivým vplyvom životného prostredia a poveternostným podmienkam. Zamedzuje tak usadzovaním sa rias, machov a vápnika. Vďaka ochrannému třpytivolesklému nástreku dochádza k zaplneniu všetkých pórov na povrchu tašky, ani v tomto prípade nedochádza k zašpineniu a usadzovaniu nečistôt. Hladký povrch zaručuje dlhodobú farebnú stálosť. Pri tejto povrchovej úpravy však stojí za zmienku, že sa efekt glazúry mení podľa toho, ako sa mení počasie, čo spôsobuje krásne výmenné farebné kombinácie trblietania a lesku na streche. Povrchová úprava Briliant je v SR ponúkaná iba v sortimente strešných krytín značky Benders.

Střešní krytina typ Carisma,  pultová střecha, odstín cihlová
Strešná krytina typ Carisma, pultová strecha, odtieň tehlová

Tvarovky a doplnky

Definitívnu podobu dáva streche až kvalitné príslušenstvo, ktoré tiež zaručuje perfektnú presnosť lícovania a farebný súlad a v širokom sortimente u každého z vyššie spomenutých štyroch modelov tiež uľahčuje a zrýchľuje pokládku strechy. Dôležité je presné lícovanie všetkých na seba nadväzujúcich napojenie a ukončenie, vrátane strešných prestupov. V štandardnej ponuke strešného príslušenstva Benders možno nájsť aj atypické tvarovky a doplnky, ako napríklad univerzálny krajová taška či vypuklý hrebenáč, ktoré dodávajú strechám iný rozmer aj štýl a tým uspokojujú náročnejších zákazníkov a architektov.

Taška pro odkouření turbokotle
Škridle pre oddymenia turbokotla
Taška okrajová univerzální
Škridle okrajová univerzálna
Taška odvětrávací plastová
Škridle odvětrávacia plastová
Taška odvětrávací betonová  Carisma
Škridle odvětrávacie betonové Carisma
Hřebenáč začáteční vypouklý
Hrebenáč začiatočný vypuklý
Hřebenáč rozdělovací křížový
Hrebenáč rozdeľovacej krížový
Autor:
Foto: Benders Sverige AB
zdroj:  https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/betonova-stresni-krytina-benders-spickova-kvalita-i-vzhled